„Aš noriu būti ore“

„Aš noriu būti ore“

„Aš noriu būti ore“

Lietuvoje puikiai žinoma akrobatinio skraidymo komanda ANBO kasmet žiūrovams dovanoja kvapą gniaužiančius pasirodymus ore. Šiemet komandos sudėtyje keturi pilotai: Rolandas Paksas, Algimantas Žentelis, Robertas Noreika, Antanas Marčiukaitis. Neseniai atvykę iš aviacijos šventės Latvijoje, jau ruošiasi kelionei į Lenkiją. Vos grįžę, jie ketina Lietuvos gyventojams padovanoti šimtmečio dovaną - rekordus ir akrobatinius triukus, kurių dar nėra atlikęs niekas pasaulyje.

- Kokie įspūdžiai po aviacijos šventės Latvijoje, Rėzėknės mieste? - „Vakaro žinios“ paklausė akrobatinės komandos vadovo, europarlamentaro, buvusio Lietuvos prezidento Rolando PAKSO.

- Įspūdžiai patys geriausi, buvo graži aviacijos šventė. Skridome trimis lėktuvais su Algimantu Ženteliu ir Robertu Noreika. Čia atlikome panašų pasirodymą į tą, kurį prieš metus parodėme Pasaulio grupinės skraidymo akrobatikos varžybose Kinijoje. Stengiamės kiek įmanoma labiau populiarinti aviacijos sportą. Jau ruošiamės ir įspūdingiems renginiams Lietuvoje, kurių suplanavome kiekvienam savaitgaliui iki pat rugsėjo.

- Artimiausi renginiai Druskininkuose, Alytuje ir Panevėžyje, kuriuose pasirodys ANBO, pavadinti „Šimtmečio rekordai“. Ruošiate išskirtinę programą žiūrovams?

- Kiekvienais metais norisi žengti pirmyn, padaryti tai, ko dar nėra buvę. To, ką ruošiame šiais metais, dar nebuvo Lietuvoje, nebuvo pasaulyje ir iš viso nebuvo akrobatiniame sporte. Jau rugpjūčio 11 d. Druskininkų aerodrome vyks ekstremalus ir gražus akiai reginys. Pirmą kartą pilotažinių lėktuvų ketveriukė demonstruos išskirtinį aviacinį skrydį, kurio metu bus galima pamatyti ne vieną „Gineso“ ar pasaulio rekordą. Dar niekas pasaulyje to nėra daręs. Manau, atvykę nenusivils.

- Pernai Kinijoje vykusiose Pasaulio grupės skraidymo akrobatikos varžybose pelnėte ketvirtąją vietą. Tokia patirtis įkvėpė naujoms triukų paieškoms?

- Matyt, nauji atradimai gimsta natūraliai. Jie gimsta iš jau sukauptos patirties ir supratimo, kiek dar gali padaryti. Bet daugiausia - ne iš noro kopijuoti kitus, o padaryti dar geriau ir originaliau. Tuomet atsiveria erdvė reikštis ten, kur išnyksta ribos. Tai skrydžiai, kurie yra ties žmogaus galimybių riba. Pilotažiniame sporte akrobatinis skraidymas ir tokių elementų atlikimas, manau, yra aukščiausia įmanoma „nata“.

- Itin sudėtingi triukai, kai vienas šalia kito skrenda keli lėktuvai, visi jie neria po tiltu ar atlieka kitus elementus - reikalauja ne tik profesionalaus pasiruošimo, bet ir tam tikrų charakterio savybių?

- Žinoma, skridimas grupėje labai skiriasi nuo skridimo kiekvienam atskirai. Skrendant grupėje vienam šalia kito ir kartu atliekant sudėtingas figūras, manau, svarbiausia yra atsakomybė ir pasitikėjimas. Šios savybės, žinoma, labai naudingos ir gyvenime, bet akrobatikoje, manau, jos daug nulemia. Žmogus, skrendantis šalia, turi visiškai tavimi pasitikėti ir žinoti, kad tu nepadarysi jokios klaidos. Lygiai taip pat tu pasitiki, kad ir jis nesuklys. Tad visi esame atsakingi už save, už mūsų lėktuvus, už žiūrovus ir net žemę. Kiekvieną kartą turime prisiimti atsakomybę, kad būsime ta komanda, kuri skris taip vieningai ir suderintai, kaip groja geriausias pasaulio simfoninis orkestras.

- Komandos lyderiui tenka sudėtingiausia užduotis?

- Kiekvienam tenka savas vaidmuo ir, skrendant grupėje, kiekvienas turi savo vaidmenį. Tikiu, kad aš negalėčiau būti kito vietoje taip, kaip jis gal negalėtų būti manojoj. Todėl grupė ir yra tokia svarbi - nes kiekvieno nario vaidmuo čia yra labai svarbus ir atsakingas. Neišskirčiau nė vieno.

Apie tai kalba ir mūsų komandos pavadinimas - ANBO. Jis, žinoma, kilęs iš Antano Gustainio sukurto pirmojo lietuviško lėktuvo ANBO pavadinimo. Tik tuomet akronimas reiškė „Antanas nori būti ore“. O mes norime visiems pasakyti: „Aš noriu būti ore.“ Tai nereiškia, kad aš, Rolandas Paksas, tas „aš“ gali būti bet kuris žmogus.

- Dalyvaujant aviaciniuose renginiuose pavyksta būti tik pilotu, atitrūkti nuo politiko vaidmens?

- Labai dažnai taip nutinka, kai žmonės prieina, kalbina. Tačiau stengiuosi atskirti šiuos dalykus. Jeigu ant kombinezono užrašyta, kad esi pilotas, reiškia, dabar esi pilotas. Nesvarbu, kas tu buvai prieš kelias valandas iki atsisėsdamas į lėktuvo kabiną. Gyvenime esu susitikęs ir asmeniškai kalbėjęs su įvairių valstybių vadovais, politikais, net prezidentais, kurie atėjo į politiką iš aviacijos. Mano atvejis kitoks todėl, kad aš nenutraukiau dalyvavimo aviacijoje, kad ir kokias pareigas eičiau. Manau, kad politika yra darbas, o skraidymas - pašaukimas. Žaviuosi žmonėmis, kurie nemeta savo pašaukimo. Todėl manau, kad visai nesvarbu, kokia yra žmogaus profesija, nes lėktuvo kabinoje visi yra vienodi.

- Pernai, prieš jūsų gimimo dieną, interviu metu paklaustas, ko sau palinkėtumėte, atsakėte, kad daugiau skraidyti. Ar pavyko šį palinkėjimą paversti realybe?

- Aš gaudau kiekvieną akimirką, kurią galiu skirti skraidymui. Kartais grįžtu po darbo dienos pavargęs ir pats sau sakau, šiandien jau tikrai paimsiu paskaityti įdomią knygą. Bet tuomet suprantu, kad praleidęs šią akimirką, galiu daugiau jos niekada nesulaukti sugrįžtant. Sėdu į mašiną ir važiuoju į aerodromą. Kad nepraleisčiau tų akimirkų, kol jų yra. Norėtųsi, kad jų būtų dar daugiau.

Akrobatinių skrydžių grupės ANB pasirodymai ŠIMTMEČIO REKORDAI

Druskininkų aerodromas - rugpjūčio 11 dieną.
Alytaus pėsčiųjų ir dviratininkų tiltas - rugpjūčio 17 dieną.
Panevėžio CIDO arena - rugpjūčio 25 dieną.
Renginių pradžia - 20 valandą.

https://www.facebook.com/events/1886498974987805/

Close